Sports

Sports Achievements 2018-2019
Soccer
SN Tournament Venue Date/Month Result
1 All India IPSC Under 17 Football Tournament Co hosted by  Lawrence School,Sanawar and Pinegrove School, Dharampur,H.P 9th September to 13th September,2018 Runners Up

Special Mention:
In the All India IPSC under 17 Football Tournament -BistritTenzingGurung wasadjudged ‘Best Player of the Tournament’ and VatsalGoyalwasadjudged ‘Best Half of the Tournament’.BistritTenzingGurung, Raj Kush, VatsalGoyal and Vasu Aggarwal were selected for the SGFI National.


Basketball
Coach: Ajay Kailkhura Captain: Saurav Bidhuri
SN Tournament Venue Date/Month Result Special Mention-
1 32nd  All India Golden Jubilee Basketball Tournament Welham Boys School Dehradun 18th to 21st April 2018 Winner SAURAV BIDHURI  (MVP) SHEAKH SHYAN(BEST DEFENDER)
2 St. Johns Basketball Tournament, South Africa St. John’s College, South Africa 1st to 4th March 2018 5th Place Best Post Player(Sheikh Shayan)
3 28th Afzal Khan All India Basketball Tournament The Doon School, Dehradun 7th to 11thMay 2018 Winner HARSHUL BHATIA (MVP)
4 IPSC U-19 BASKETBALL CHAMPIONSHIP Welham Boys School Dehradun 26TH to 30TH September 2018 RUNNER-UP SAURAV BIDHURI (MVP)

Special Mention:

  1. Vijay Prakash, Saurav Bidhuri, and Vinay Prakash Participated in the SGFI U-19 Basketball National Championship at Panchkula, Chandigarh, second Week of December 2017.
  2. Saurav Bidhuriand Siddhant Singh Suryavanshi Participated in the National Basketball Championship U-18 YearLudhiana, Punjab from 7th to 14th May 2018.
  3. Sheikh ShayanFayaz, HarshvardhanSardaand Harshul Bhatia gotselected for the SGFI U-19 Basketball National championship to be held at Delhi in second Week of January 2019.

Gymnastics
S no Tournament Venue Date / Month Result
1. 7th District Artistic Gymnastics Championship 2018 Welham Boys’ School, Dehradun. 3rd October, 2018 Category Under – 12 years
Gold – 2, Silver– 2, Bronze– 2
Team position – 1st
2. 7th District Artistic Gymnastics Championship 2018 Welham Boys’ School, Dehradun. 3rd  October, 2018 Category Under – 14 years
Gold– 5, Silver– 3, Bronze– 3
Team position – 1st
3. 7th District Artistic Gymnastics Championship 2018 Welham Boys’ School, Dehradun. 3rd  October, 2018 Category Under – 17 years
Gold– 3, Silver– 3, Bronze– 2
Team position – 1st
4. 4thUttarakhand State Olympic games Rudrapur 11th Nov 2018 Men Category – Gold-2, silver-1, Bronze-2
Women’s category- Gold -2

Special Mention:
Rohan Kumarad judged ‘Best Gymnast’ incategory of under – 12 years.
Krishna Todiad judged ‘Best Gymnast’ incategory of under – 14 years.
Aryan Singhalad judged ‘Best Gymnast’ incategory of under – 17 years.
Jastina Davis got two gold medals in girl’scategory of under – 14 years.
The following students participated in the Uttarakhand Stateolympic Games on 10th to 13th November 2018.
Aryan Singhal, Shreyansh Agrawal, UdayKajla, Vayam Dalal, Yash Agrawal, Krishna Todi, Anhad Jodh. & Jastina Davis.
The following students Aryan Singhal, Shreyansh Agrawal, Uday Kajla, Dhruv Agarwal, Anhad Jodh. & Jastina Davis. got selected for the SGFI National to be held at Tripura in the month of December 2018.


Swimming
Coach:  Mr. Lalit Singh          Captain: Rudraksh Gupta
SN Championship Venue Date/Month Result
1     Wynberg Allen-P.A.Kidd swimming championship Wynberg Allen School,
Mussoorie  
1st September to 2ndSeptember, 2018   2Gold,2 Silver,6Bronze
Under-17 Championship and All over Runner ups
2   The Doon Aquatic Meet The Doon School,
Dehradun
8th September 2018 4Gold,  3Silver, 4Bronze, Under-17 Championship
3 33rd All India  IPSC Aquatics Championship Rajkumar College, Raipur, Chhattisgarh 14th to 17th October 2018 Zaid Ahmed won 3 Silver medal and Moksh kandpal won 1 Bronze

Special Mention:
Zaid Ahmed and Harsh Vikram Singh represented Uttarakhand state in the 45th Glenmark Junior National Aquatic Championship held at Pune from 23rd June to 28th June 2018.
P.A. Kidd Championship held at Wyenberg Allen Mussoorie- Harsh Vikram was adjudged as the most promising swimmer and Zaid Ahmed was declared the best swimmer in the under 17 category.
The Doon aquatic championship - Zaid Ahmed was declared the individual champion in under-17 category and broke the school record in 50 meter freestyle in the under 17 category.
IPSC Aquatic Meet-  Zaid Ahmed and Moksh Kandpalgot selected for SGFI National.


Squash
Coach: - Hari Om Tripathi Captain:-Abhay Singh Dhillon
SN Tournament Venue Date/Month Result
1 SRFI HAMDARD DELTON JUNIOR SQUASH TOURNAMENT HAMDAD PUBLIC SCHOOL,NEW DELHI 14/2/18 UnnatiTripathi
(Girls Under -11)
Silver Medal
#ANSH TRIPATHI (BU-13) GOLD MEDAL
2 3rd Triangular series Squash Championships(Welham boys’ school,Doon school and Lawrence school, Sanawar) Doon School, Dehradun 21st – 22nd August 2018 Welham Boys’ School Become overall champion in #Team Events--(under 14,17,19) categories and in # Individual categories- BU-14 UnnatiTripathi
BU-17 AnshTripathi and BU-19 AnshTripathi became individual Champion.
3 All India IPSC Squash Championships Rashtriya Indian Military College, Dehradun 15th -20th September 2018 AnshTripathiwon Gold in under 14 category. 
4 25th Asian Junior Individual Squash Championships 2018. Indian Squash Academy, Chennai 26th - 29th September 2018 AnshTripathifinished 5th in Boys under 13 category.
5 HCL International Squash Championships, Noida, India Shiv Nadar University, Noida. 3rd – 7th October 2018 AnshTripathi won Gold medal in BU- 13 category and UnnatiTripathi won silver medal in girls under 11 category.
6 14th State Girls squash championships Unison world School, Dehradun 13th – 14th October 2018 UnnatiTripathi won Gold medal at the state championship and awarded best player of the championships.
Anisha won silver medal in Girls under 13 category.
Welham Boys’ School’s Girls team won silver medal in the team event.

Saiyam Madan and Aditya Bhandari represented IPSC Squash Under 17 team in the SGFI National held at Panchkula, from 28th September to 2nd October 2018.


Shooting
Coach: Rohit Prajapati Captain: Vedant Dewan
SN Tournament Venue Date/Month Result
1 15th Inter School State Shooting Championship Jaspal Rana, Shooting Range,Poundha, Dehradun 3rd October to 5th October, 2018 1 Gold
4 Silver
3Bronze
2 61st National Big Bore Shooting Championship CPRF Range khadarpur, Gurgaon 25th August to 29th August, 2018 VedantDewan ranked 30
3 17th Open State Shooting Championship Jaspal Rana, Shooting Range,Poundha, Dehradun 17th August to 25th August, 2018 1 bronze

Special Mention:
Vedant Dewan, Jai Sharma, Divyansh Agarwal selected for Nationals.
Vedant Dewan became a ‘Renowned Shot’ in the Big Bore Nationals.
Note:The renowned shot title is given to those who achieve the qualifying score for The Indian Team Trials.


Tennis
Coach: -Umakant Captain: -RishabhKarwa
SN Tournament Venue Date/Month Result
1 All India IPSC Tennis Championship Under-14 The Doon School 17th October to 22nd October, 2018 Sanyamkhasa won individual bronze medal IN THE Under-14 category.

Table Tennis
Coach:  Mr. Ravikant Trikha  Captain: Vandit Khandelwal
SN Championship Venue Date/Month Result
1     All India IPSC Table Tennis Tournament U-14,17 and 19 Pestlweed college, Dehradun     30th Aug to 2nd September 2018   ParthDangwal won silver medal individual under 17 category.
YugRanka won Bronze medal individual under 14 category.
Under 14 and Under 17 team won Bronze medal in the team championship.
2   District Table Tennis championship Cambrian Hall 10th to 13th Aug 2018 Hardik Gupta and ShivamRastogi won   Gold medal in doubles Under-14 Category.

Special Mention:ParthDangwal, Varun khandelwal, YugRanka and Hardik Gupta got selected for the SGFI National to held in December at Agra.


Athletics
Coach: Arun Sharma Captain: Harshul Bhatia
SN Tournament Venue Date/Month Result
1 Wynberg Allen Invitational Athletic Championship Wynberg Allen School,
Mussoorie
17th October to 20th  October , 2018 5 Gold, 8 Silver, 2 Bronze
JatinDhaiya was adjudged most promising athlete
2 72nd District Athletic meet RIMC, Dehradun 27th Oct to 28th October,2018 1 Gold, 5 Silver, 5 Bronze
3 All India IPSC Athletic under 19 championship PPS Nabha, Punjab 11th Nov to 13th Nov 2018 Won the overall championship and IPSC marching trophy for the third consecutive year. Individual medals- 4 Gold, 5 Silver and 4 Bronze

Special Mention: Harshul Bhatia was adjudged best Athlete by winning 3 gold medals. Harshul Bhatia, Saurav Bhidhuri, Shoaib Shawal, Zaid Ahmed, Jatin Dhaiya, and Aryan Bhalotia got selected for the SGFI National to be held in New Delhi in the first week of January 2019.


Skating
Coach: Pankaj Bhardwaj Captain: Shoaibshawal
SN Tournament Venue Date/Month Result
1 12th Uttrakhand State Roller Skating championship Summer Valley 18th-19th Nov.2017 3- Gold, 3- Silver, 2- Bronze
2 3rd Uttarakhand State Inter School Roller Hockey Championship GRD, Niranjanpur, Dehradun 5th-6th May 2018 Junior- Gold, Sub.jr– Gold
3 District Roller Skating championship. GRD, Niranjanpur, Dehradun 2nd September 2018 Sr.Hockey- GOLD
Jr.Hockey - GOLD
SubJr.Hockey - SILVER

Special Mention:
VatsalGoel participated in the 54 National Roller Skating Championship held at Kurukshetra, Haryana from 18th Dec to 25th Dec 2017


Chess
Master incharge: -Siraj Ansari Captain: -Kundian Jindal
SN Tournament Venue Date/Month Result
1 Welham Girls invitational tournament Welham Girls’ School, Dehradun 11th Aug 2018 Team Bronze medal

YOGA
Coach: Gyan Singh aswal Captain: Vansh Arora
SN Tournament Venue Date/Month Result
1. 1st Uttarakhand Yoga Cup championship 2018 Saharan Dharma Mandir Hall Prem Nagar Dehradun 6 May 2018 U-11 Yoga Asanas
Silver-1, Bronze- 1
U-17 Rhythmic Pair
Gold-2 Silver-2
U-17 Artistic Yoga-
Gold -1, Silver-1
2. 10th Uttarakhand state Yoga Championship 2018   Saharan Dharma Mandir Hall Prem Nagar Dehradun 9th September 2018 Artistic Pair yoga-
Gold-2 Silver 2
U-11 Boys Artistic Pair Yoga
2 Gold Medals
U-14 Girls-
Silver Medal -1
U-17- Artistic Solo-
1 Gold medal