Sports

Achievements of Physical Education Department 2016-17
Sports Activities & Achievements

FOOTBALL

SN Tournament Venue Date/Month Result
1 U-17 IPSC Football Tournament Genesis Global School, Noida 11th to 15th July 2016 -
2 U- 18 CBSE Sahodaya Football Tournament Scholar's Home, Dehradun 3rd to 8th Aug, 2016 Semi Finalist
3 U- 15 CBSE Sahodaya Football Tournament Scholar’s Home, Dehradun 3rd to 8th Aug, 2016 Semi finalist
4 Selaqui Invitational Football Tournament Selaqui International School, Selaqui, Dehradun 13th to 17th Aug, 20106 Quarter Finalist
5 U-14 Summer Valley Football Tournament Summer Valley School, Dehradun 21st to 28th Aug, 2016 Semi Finalist
6 U-14 The Doon School Invitational Football Tournament The Doon School, Dehradun 29th Aug to 2nd Sep, 2016 Quarter Finalist
7 Mayo Football Tournament Mayo College, Ajmer 29th Aug to 2nd Sep, 2016 Quarter Finalist

BADMINTON

SN Tournament Venue Date/Month Result Achievement
1 Badminton IPSC Team Event Pestle Weed College, Dehradun 27th to 30th August 2016 Quarter Finals  
2 Badminton IPSC Individual Event Dhruv Swarup U-17 Pestle Weed College, Dehradun 27th to 30th August 2016 Quarter Finals Dhruv Selected for SGFI Nationals.

TABLE TENNIS

SN Tournament Venue Date/Month Result Achievement
1 Table Tennis IPSC Team Event U-14 Team Pestle Weed College, Dehradun 18th to 21th August 2016 2nd Runner Up (U-14) Parth Dangwal and Varun Khandelwal were selected to represent the IPSC national team.
2 Table Tennis State Championship The Doon School, Dehradun 29th to 30th August 2016 Runner Up (U-17) Parth Dangwal, Kanv Gupta, Varun Khandelwal and Vandit Khandelwal were selected to represent the Uttarakhand State for National Championship 2016.
3 12th Invitational Manorite Championship St.Geoges College Mussoorie 22nd October 2016 Winner (U - 14) Parth Dangwal was the winner in the U – 14 category.

SQUASH

SN Tournament Venue Date/Month Players Results
1 JSW 4th Sunil Verma Memorial Junior Squash Championship Bombay JSW 2nd to 6th Dec. 2015 1. Ansh Tripathi U- 11 Runner up
2 Hamdard Delton JuniorChampionship 2016 Delhi 6th to 9th Feb 2016 1. Ansh Tripathi U- 11 Runner up
3 Selection Trials Asian/World Juniors Chennai 24th to 28th May 2016 1. Ansh Tripathi U – 13, 7th position ( not selected )
4. Summer Classic Junior Championship New Delhi 25th to 30thjune 2016 1. Ansh Tripathi U-11 Runner up
5. IPSC Squash Individual Championship PPS Nabha 17to 19thjuly 2016 1. Ansh Tripathi U-14 Winner| (gold medal )
6. IPSC Squash Team Championship PPS Nabha 19th to 21st July 2016 1.Ansh Tripathi
2.Aditya Bhandari
3.Pranjal Sinha
4.Shubham Yadav
U-14 BRONZE MEDAL
7. Triangular Squash Series (Welham Boys’ School, The Doon School, Lawrence School Sanawar ) The Doon School 19th to 20th Aug. 2016 INDIVIDUAL
1.Ansh Tripathi
TEAM:
AnshTripathi
Adiya Bhandari
Saiyam Madan
Vandit Bindal
Druv Agarwal
GOLD MEDAL   U-14: GOLD MEDAL
8. 8th Indian Junior Open Jaipur 31st August to 4th SEP.2016 1.Ansh Tripathi
2.Unnati Tripathi
U-11 BRONZE MEDAL U-11 5th position

BASKETBALL

SN Tournament Venue Date/Month Result Special Mention-Most Valuable Player
1 U-18 District Basketball Championship 2016 Doon International School 14th to18th April 2016 Winner SHANTANU BHARGAVA
2 30th All India Golden Jubilee Basketball Tournament Welham Boys School Dehradun 21st to 24th April 2016 Winner VIJAY PRAKASH (MVP) PRABHAPAAR BATRA (BEST DEFENDER)
3 All India Asian challenger Basketball Tournament Asian School, Dehradun 24th to 26th April 2016 Winner VINAY PRAKASH
4 U14 District Basketball Championship 2016 Welham Boys’ School 1st to 5th May 2016 Winner PRIATYUSH THAKUR
5 25th Afzal Khan Basketball Tournament 2016 The Doon School, Dehradun 4th to 7th May 2016 Runner-Up  
6 IPSC U-17 Basketball Championship BRCM Public School, Bahal, Bhiwani, Haryana 6th to 8th August 2016 Winner SAURAV BIDHURI SGFI Nationals-
7  WINMUMBY Basketball Tournament Wood Stock School, Mussoorie 9 to 12 November 2016 Runner-Up  

SWIMMING

SN Tournament Venue Date/Month Result
1 31st All India IPSC Swimming Championship Miles Bronson School Guwathi Assam 19th to 21st July 2016 5 Silver, 5 Bronze 2ndRunner-up in U-19 Category.
2 The Doon School Aquatic Meet The Doon School Dehradun 31st August 2016 9 Gold, 3 Silver 2 Bronze. Overall champions
3 6TH PA kidd Swimming Championship. Wynberg –Allen School, Mussorri 1st&2nd September 2016 9 Gold, 7 Silver 4 Bronze. Overall champions.

Special Mention - IPSC Championship

Vayank Bhatia, Mustafa Abid, YugdeepShokeen and Ali Rana has been selected to represent IPSC team at the SGFI national championship to be held at Rajkot Gujarat.

The Doon schools aquatic meet.

U-14 Category -Zaid Ahmad lifted Individual Championship.
U-19 Category -Mustafa Abid lifted Individual Championship.

6TH PA Kidd Swimming Championship.

Junior category -Moksh Kandpal & Abdul Rana received Individual Championship Trophy.
Senior Category -Mustafa Abid was adjudged Individual Champion

SKATING

SN Tournament Venue Date/Month Result
1 22nd Inter school Roller Skating Competition 2016 Doon International School, Dehradun 1-May-2016 U-14, U-16 2 GOLD U-14, U-16 2 SILVER U-12, U-16 2 BRONZE Jr. & Sr. HockeyWINNER
2 IX Uttrakhand State Roller Skating championship. 2016 Ecole Globale InternationalSchool. Dehradun 28-Aug-2016 U-14 (r), U-14, U-16 3 GOLD U-16 1 SILVER U-14, Open 2 BRONZE
Special Mention:
1 53rd National Roller SkatingChampionship (Hockey) Steel City, Ukkunagram, Visakhapatnam. 23rd to 28th January 2016 Participation 1, VaibhavGoel 2, Sree Prasad Aggarwal
2 53rd National Roller Skating Championship.( Speed) Viman Nagar, Pune, Maharashtra 15th to 20th January 2016 Participation 1, Madhav Garg 2, Sidhant Madan 3, DeveshDidvania
3 Uttrakhand State RollerSkating championship. 2015 welham boy's school Dehradun 22-Nov- 2015 Overall Champion
4 22nd Inter school Roller Skating Competition 2016 Doon International SchoolDehradun 1-May-2016 Overall Champion

SHOOTING

SN Tournament Venue Date/Month Result
1 13th State Inter-School Shooting Championship Jaspal Rana Shooting Range, Poundha. 13thto16th Sept. 2016 7 Gold 4 Silver 1 Bronze

* Result Breakup

SN Tournament Event / Participants Date/Month Result
1 13th State Inter-School Shooting
Championship
.22 pistol event
Lakshay Agarwal Somnath Banerjee Divyansh Agarwal
13thto16th Sept. 2016 Team Gold
2 13th State Inter-School Shooting
Championship
Air Pistol U-19
Lakshay Agarwal Somnath Banerjee Prateek Matta
13thto16th Sept. 2016 Team Silver
3 13th State Inter-School Shooting
Championship
Air Rifle U-19
Aron Shrestha Rohan Maity Abdul
13thto16th Sept. 2016 Team Gold
4 13th State Inter-School Shooting
Championship
Air Rifle U-19
Aron Shrestha
13thto16th Sept. 2016 Ind. Bronze
5 13th State Inter-School Shooting
Championship
Air Rifle U-19
Vedant Dewan
13thto16th Sept. 2016 Ind. Silver
6 13th State Inter-School Shooting
Championship
50 metre .22 rifle U-19
Vedant Dewan
13thto16th Sept. 2016 Ind. Gold
7 North Zone All India Shooting
Championship
10 metre Air Rifle Youth
Vedant Dewan
50Metres.22 Rifle Youth
Vedant Dewan
3rd to 10th Oct. 2016 Selected for Indian Team Trials Qualified for Nationals
8 Kumar Surender Singh Shooting Championship (Pre-National) 10 metre Air Pistol Somnath Banerjee 13th to 18th Oct. 2016 Qualified for Nationals

TENNIS

SN Tournament Venue Date/Month Result
1 IPSC Tennis Assam Valley School, Assam 23rd to 28th August. 2016 Participation

GYMNASTICS

S no Tournament Venue Date/Month Result
1 District Artistic Gymnastics Championship Welham Boys' School, Dehradun 25th& 26th October 2016 Gold - 3
Silver - 2
Bronze - 3
Winner in Category under 17 years.
  District Artistic Gymnastics Championship Welham Boys' School, Dehradun 25th& 26th October 2016 Gold - 3
Silver - 2
Bronze - 2
Runner-up in Category under 14 years.
  District Artistic Gymnastics Championship Welham Boys' School, Dehradun 25th& 26th October 2016 Gold - 2
Silver - 2
Bronze - 1
Winner in Category under 12 years.

Special Mention:

Rishik Agrawal and Anhad Jyot Singh were declared best Gymnast in their respective category.

ATHLETICS

SN Tournament Venue Date/Month Result*
1 Wyenberg Allen Invitational Cross Country Championship 2016 Wynberg Allen School Mussoorie September Raghav Babbar won the championship and created New Record.
2 Half Marathon Organized by Windlass River Valley Project Kuwawala, Dehradun October IVth Position
3 Wyenberg Allen Invitational Athletics Championship 2016 Wynberg Allen School Mussoorie 19th to 22nd October 7 Gold, 12 Silver& 14 Bronze
  • SauravBihdhuri and Yuvraj Singh were declared most promising Athlete in their category.
  • The School also won the Marching Trophy.
  • SauravBidhuri and Raghav Babbar created new record in High Jump and 1500m at Championship.
* Result Breakup

SENIOR CATEGORY:--

Name Event Medal
Vayank Bhatia 100m Silver
AyushTulsyan 100m Bronze
AyushTulsyan 200m Bronze
Vayank Bhatia 400m Silver
Raghav Babbar 800m Gold
KaldenDorjee 800m Silver
Raghav Babbar 1500m Gold (New record)
KaldenDorjee 1500m Silver
Sanskar Gupta High Jump Gold
Sukaran Pratap Long Jump Silver
SomujitDey Javelin Gold
SomujitDey Discus Bronze
SomujitDey Shot put Silver
AyushTulsyan    
Vayank Bhatia 4x100m Relay Bronze
Vitthal Jalan    
Sukaran Pratap    

INTERMEDIATE CATEGORY:-

Name Event Medal
Saurav Bidhuri 100m(H) Gold
Yuvraj Singh 100m(H) Silver
Yuvraj Singh 200m Bronze
Yuvraj Singh Long Jump Bronze
Saurav Bidhuri High Jump Gold (New record)
Chaitanaya Mittal Shot Put Gold
Parth Agarwal Shot Put Silver
Yuvraj Singh    
Saurav Bidhuri 4x100m Relay Bronze
Raj Kush    
Pradutt Ramesh    

JUNIOR CATEGORY:-

Name Event Medal
Bistrit Gurung 100m Silver
Bistrit Gurung 400m Silver
Devraj 400m Bronze
Prakhar Patel 800m Gold
Shivansh Gupta 800m Silver
Shivansh Gupta 1500m Gold
Zaid Ahmed    
Aditya Singh 4x100m Relay Silver
Devraj Singhania    
Bistrit Gurung    
     

SUB JUNIOR CATEGORY:-

Name Event Medal
Prerak Bhatia 200m Bronze
Manveer Yadav High Jump Silver
Zaid Ahmed    
Aditya Singh 4x100m Relay Silver
Devraj Singhania    
Bistrit Gurung    

DISTRICT ATHLETIC MEET UNDER - 16

Name Event Medal
Rajveer Sikka    
Gaurang Bhati 4x100m Relay Bronze
Bistrit Gurung    
Raj kush    

UUNDER - 20

Name Event Medal
Vithal Jalan Long Jump Silver
Hardic Gupta 100m Silver
VikramVardhan Singh High Jump Gold
Soumjit Dey Shot Put, Javelin Silver, Gold respectively
Suyash Yadav High Jump Bronze

MENS

Name Event Medal
VikramVardhan Singh High Jump Silver

Special Mention:- Welham Boys’ School won the Under-20 Championship and Fair Play Trophy.

IPSC ATHLETIC MEET

Name Event Medal
Kalden Dorjee Coss Country Bronze

Special Mention:- IPSC Athletic Marching Trophy- Runner-Up

Co-Curricular
©2011 Welham Boys School. All rights reserved
Site Designed & Developed by Fylfot Software